USA Wrestling

TheMat.com U.S. Senior Greco-Roman Rankings

Ranked On: 5/7/2009
Ranked By: TheMat.com

55 KG/121 LBS.
1. Jermaine Hodge, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Sam Hazewinkel, Springboro, Ohio (Sunkist Kids)
3. Lindsey Durlacher, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
4. Nate Engel, St. Helena, Calif. (USOEC/Sunkist Kids)
5. Max Nowry, Wheeling, Ill. (USOEC)
6. Luis Salinas, Ithaca, N.Y. (FLWC)
7. Ryan Mango, St. Louis, Mo. (New York AC)
8. B.J. Futrell, Park Forrest, Ill. (Illini WC)
9. Jonathan Pattison, Windsor, Colo. (U.S. Marines)
10. Tyler Moore, Colorado Springs, Colo. (U.S. Air Force)

60 KG/132 LBS.
1. Joe Betterman, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
2. Spenser Mango, St. Louis, Mo. (USOEC/New York AC)
3. Nathan Piasecki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
4. Glenn Garrison, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
5. Jeremiah Davis, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
6. Marco Lara, Long Beach, Calif. (U.S. Army)
7. Jimmy Chase, Carol Stream, Ill. (New York AC)
8. Chad Vandiver, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
9. Nikko Triggas, Moraga, Calif. (Ohio State)
10. Ryan Bridge, Galloway, N.J. (U.S. Marines)

66 KG/145.5 LBS.
1. Faruk Sahin, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Mark Rial, Cedar Falls, Iowa (Gator WC)
3. Oscar Wood, Fountain, Colo. (U.S. Army)
4. Jacob Curby, LaGrange, Ill. (USOEC/New York AC)
5. C.C. Fisher, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
6. Kerry Regner, Darlington, Pa. (USOEC/Sunkist Kids)
7. Teyon Ware, Springboro, Ohio (New York AC)
8. Ben Sanchez, Leominster, Mass. (USOEC)
9. Bo Beckman, Pleasant Grove, Utah (USOEC/New York AC)
10. Daniel Caywood, Imperial Beach, Calif. (All-Navy)

74 KG/163 LBS.
1. Harry Lester, Marquette, Mich. (New York AC)
2. Jake Fisher, Platte City, Mo. (New York AC)
3. Cheney Haight, Orem, Utah (USOEC/New York AC)
4. Jess Hargrave, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
5. Andrew Bisek, Chaska, Minn. (USOEC/Minnesota Storm)
6. Jake Deitchler, Ramsey, Minn. (Minnesota Storm)
7. Ben Provisor, Stevens Point, Wis. (Sunkist Kids)
8. Steve Forrest, Camp Lejeune, N.C. (U.S. Marines)
9. Aaron Briggs, Tucson, Ariz. (USOEC)
10. Anton Gottfredson, Colorado Springs, Colo. (USOTC)

84 KG/185 LBS.
1. T.C. Dantzler, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
2. Aaron Sieracki, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army).
3. Chas Betts, St. Michael, Minn. (USOEC/Minnesota Storm)
4. Walter Hoffman, Colorado Springs, Colo. (U.S. Air Force)
5. Gabe Dretsch, Minneapolis, Minn. (Minnesota Storm)
6. Jacob Ison, Athens, Ohio (Bobcat WC)
7. Peter Hicks, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
8. Jacob Clark, Top Sail Island, N.C. (Minnesota Storm)
9. Chad Hemerson, Monterey, Calif. (USOEC)
10. Talan Knox, Salt Lake City, Utah (USOEC/Sunkist Kids)

96 KG/211.5 LBS.
1. Brad Ahearn, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. R.C. Johnson, Colorado Springs, Colo. (Sunkist Kids)
3. Justin Millard, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
4. Zak Nielson, Zimmerman, Minn. (USOEC/Minnesota Storm)
5. Deon Hicks, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
6. Peter Gounaridis, Leominster, Mass. (Sunkist Kids)
7. John Wechter, Lansing, Mich. (Sunkist Kids)
8. Robbie Smith, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
9. Ethan Bosch, Clarion, Pa. (Clarion WC)
10. Moises Hernandez, Top Sail Island, N.C. (U.S. Marines)

120 KG/264.5 LBS.
1. Dremiel Byers, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
2. Brandon Rupp, Colorado Springs, Colo. (New York AC)
3. Erik Nye, Sacramento, Calif. (Sunkist Kids)
4. David Arendt, Port Washington, Wis. (U.S. Marines)
5. Mark Simmonds, Minneapolis, Minn. (U.S. Air Force)
6. Tim Taylor, Colorado Springs, Colo. (U.S. Army)
7. Akil Patterson, Frederick, Md. (TF Wrestling Club)
8. Pete Kowalczuk, Oak Park, Ill. (Sunkist Kids)
9. Charles Fish, Hartland, Wis. (U.S. Marines)
10. Atticus Disney, Andover, Kan. (Minnesota Storm)

Copyright 2009 by USA Wrestling and TheMat.com

Media outlets may reproduce these rankings only if they identify them as TheMat.com U.S. Senior Greco-Roman rankings